Dan Lyons: Proč je celý svět poblázněný do startupů a proč vy byste neměli být

Poslední firma ze Silicon Valley, která dosáhla obratu miliardy dolarů a vykazovala zisky, byl Twitter, založený v roce 2006. Od té doby se slavným startupům, jako je Uber, Airbnb a Snap, o tomto úspěchu mohlo akorát zdát. Nevydělaly totiž ani korunu. Vlastně ano, ale propálily miliardy. Jak je to vůbec možné? Dan Lyons, autor The New York Times bestselleru Na odpis: Nešťastné příhody ze startupové bubliny, zná odpověď.

Proč je celý svět tak poblázněný do startupů?

Na první pohled vypadá startupový svět velice lákavě. Vidíte samé mladé úspěšné lidi, kteří v krátkém čase vydělají obrovské peníze a stanou se slavnými. Příběhy mladých podnikatelů jsou tak „romantické“, že začaly fascinovat i scénáristy v Hollywoodu. Zakladatelé mnohých startupů jsou celebritami naší kultury.

Umíte vysvětlit proč?

Zatímco v osmdesátých letech zakládali společnosti jako Microsoft nebo Cisco podivíni, kteří nechtěli být slavní, dnes je to úplně naopak. Vezměte si například Travise Kalanicka, původního zakladatele firmy Uber. Podle mě je to tak trošku monstrum. Je sice pohledný, ale zároveň je také přehnaně suverénní a nesnesitelný. Některým lidem se to ale líbí.

Nebo Mark Zuckerberg. Podle mě je to sociopat, ale mnoho lidí ho miluje. Když měl jít do kin film o Facebooku, marketingové oddělení se bálo, že jim to poškodí pověst, ale byla to ta nejlepší věc, co se jim mohla stát. Po zhlédnutí filmu mladí kluci říkali: „Mark Zuckerberg je prostě šílený. Chová se hrozně, je neloajální, ale je taky chytřejší než kdokoliv jiný. Chci být jako on.“

Co dalšího láká lidi na startupech?

Myslí si, že pracovat ve startupu je ohromná zábava. Startupové prostředí přece vypadá tak božsky! Vejdete do krásné kanceláře a říkáte si: „Páni, tady je to úžasné. Pivo zadarmo, fotbálek, ping pong, pobíhající psi, terasa, elektrická kytara…“ Lidé se cítí cool, když pracují ve startupu. Navíc panuje mýtus, že startupy odměňují své zaměstnance podle jejich dovedností a ne podle jejich věku, pohlaví nebo rasy. Ale takhle to nefunguje – pokud jste žena, starší člověk nebo máte jinou národnost, pravděpodobně vás ani nezaměstnají nebo vás nepovýší.

Vadí vám tento aspekt na startupech nejvíce ze všech?

Ano, protože vytváří prostředí exkluzivity. Vadí mi, že startupy jsou určené jen pro zlomek populace. Nejenom, že je to velice nespravedlivé, ale navíc úplně nesmyslné, protože tím přicházejí startupy o hodně talentovaných lidí.

Dan Lyons
Zdroj: Gretchen Ertl

Co dalšího nemáte na startupech rád?

Přijde mi neskutečné, že je možné založit a vést firmu, která nikdy nevydělá ani korunu, ale přitom na ní zbohatne úzká skupinka lidí, kteří pak s penězi utečou pryč. Je to naprosto nelogické, ale děje se to. Tenhle podivný model vznikl v Silicon Valley. Víte, že poslední firma, která dosáhla obratu v řádu miliardy dolarů a vykazovala zisky, byl Twitter, založený v roce 2006? Za posledních 15 let se tu objevil nespočet firem, které sice velice rychle vyrostly, ale nevydělaly ani korunu. Třeba takový Microsoft je na tom mnohokrát lépe než všechny známé startupy, ale je to nudná firma, že? Už je to zaběhnutý byznys.

Kdo vydělává na firmách, které prodělávají?

Vítězi této hry jsou investoři, takzvaní venture kapitalisté, kteří neodvádějí žádnou práci, ale přitom hodně vydělávají. Další skupinou je pár zaměstnanců, kteří stáli u zrodu úspěšných startupů a jejichž akcie mají hodnotu stovek milionů dolarů. Těmto lidem nezáleží na výdělku firmy, chtějí jen prodat bezcenné akcie veřejnosti. Celé je to hazardní hra.

Jak dlouho bude tato posedlost startupy ještě trvat?

To nedokážu říct. Dříve jsem se to snažil odhadnout a říkal, že to bude letos, ale to bylo před pěti lety. Myslím si, že se lidé potřebují pořádně spálit, aby ztratili chuť investovat do startupů.

Co se stane, až bublina praskne?

Přijde velký krach, který smete všechny pofiderní společnosti. Bude to podobné Internetové horečce, která od roku 2000 do roku 2004 zametla s většinou firem, které měly nafouknutou tržní hodnotu. Například akcie firmy Infospace šly drasticky dolů z 1300 dolarů za akcii na 2 dolary. Myslím si, že něco podobného se stane i současným startupům.

Jak ovlivní tento krach lidi, kteří v současné době pracují ve startupech?

Budou oběťmi. Hodně startupistů má nižší mzdu, která je však kompenzovaná tím, že mají podíl na firmě. Všichni čekají, že jakmile firma vyroste a vstoupí na burzu, pořádně na tom vydělají. Jenže když tato bublina praskne, jejich akcie budou mít nulovou hodnotu. Jednoduše řečeno, pracovali pro nic.

Dan Lyons
Zdroj: archiv Dana Lyonse

Ve vaší knize Na odpis: Nešťastné příhody ze startupové bubliny ukazujete, jak je startupový svět nefunkční. Jaký dopad na něj měla vaše kniha?

Žádný (směje se). Investoři jsou stále přesvědčeni, že mají pravdu a nesnesou jakoukoliv kritiku. Navzdory všem možným skandálům, které se staly ve firmách jako Snap, Uber, Lyft nebo WeWork, startupy na svém chování nic nezměnily. Kniha oslovila hlavně lidi, kterým připomněla jejich bývalé zaměstnání.

Změnil jste názor na startupy od doby, co jste napsal tuto knihu?

Když jsem knihu psal, byl jsem hodně kritický vůči firmě Hubspot, ve které jsem pracoval. Dnes už jsem méně cynický. Myslím si, že se jim podařilo zautomatizovat marketing a usnadnit lidem práci. Firma Uber je podle mě od základu špatně nastavená, protože vykořisťuje své zaměstnance a řidiče taxíků, ale pro zákazníky je to skvělá služba. Pokud by tyto firmy změnily svůj obchodní model a chovaly se ke svým zaměstnancům lépe, mohly by být pro všechny přínosné.

Věříte klišé, že startupy dělají svět lepším?

Ano, startupy skutečně mění svět. Podívejte se na Uber, Facebook, Lyft, Hulu nebo Netflix. Existuje mnoho dalších startupů, které nejsou tak známé, ale vymyslely skvělé produkty jako například wifi, vysokorychlostní internet a podobně. Možná si budu protiřečit, ale i přesto, že investoři utrácejí šílené sumy a rozhazují peníze kolem sebe, vede to k určitým výsledkům. Je to sice velice neefektivní, ale vytváří to v naší společnosti pokrok.

Doporučil byste lidem, kteří právě hledají práci, aby zkusili pracovat ve startupu?

Radil bych každému, aby hledal firmu, která ho bude rozvíjet. Mnoho firem si myslí, že vás vlastní a chce, abyste byli loajální a odváděli co nejvíce práce, ale oplátkou vám nenabízejí žádné povýšení ani osobní rozvoj. Dobré firmy poskytují svým zaměstnancům stabilitu a možnost učit se a růst. Pokud uvažujete o nějaké firmě, zkuste se při pohovoru zeptat: „Co se tady naučím?“, „Kam se díky vám dostanu?“ a „Jaká je šance na povýšení?“

Dan Lyons (*1960) je americký humorista, novinář a scénárista, který se proslavil svou knihou Na odpis: Nešťastné příhody ze startupové bubliny, která se stala The New York Times bestsellerem. Během své kariéry psal pro The New York Times, Fortune, Forbes, Newsweek a další významná média a podílel se na scénáři HBO seriálu Silicon Valley.

2 thoughts on “Dan Lyons: Proč je celý svět poblázněný do startupů a proč vy byste neměli být”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *